Niespodziewanie dotarła do nas informacja, że zmniejszy się ilość fabryk Philip Morris w Europie. Informacja jest oficjalna i dotyczy zakładu w Berlinie. Od 1 stycznia 2020 roku zakończona zostanie produkcja w tym zakładzie, zakładzie zatrudniającym 1050 pracowników. Na stronie www.spiegel.de można przeczytać: „Zmiana zachowań konsumentów wymaga znacznego zmniejszenia zdolności produkcyjnych”, powiedział kierownik Philip Morris Mark Johnson-Hill. Z artykułu wynika, że według firmy powinny istnieć „sprawiedliwe i społecznie akceptowalne rozwiązania” dla około 950 pracowników. Na miejscu pozostanie około 75 miejsc pracy, kolejne 25 miejsc pracy zostanie przeniesionych do Drezna i Gräfelfing.

Niemiecka centrala związkowa NGG protestuje przeciw tej decyzji i oświadcza m.in., że Berlin of Philip Morris działa bardzo dochodowo, zaś Philip Morris działa społecznie nieodpowiedzialnie. Uważa też, że decyzja podjęta została bez rozważenia alternatywnego wyjścia z sytuacji. Czy zamknięcie fabryki w Berlinie wpłynie i w jakim stopniu na pracę w naszym zakładzie? Wkrótce się przekonamy.

(F.S)