Pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji Międzyzakładowej odbyło się 12 lutego Główne punkty obrad dotyczyły wyborów Społecznej Inspekcji Pracy, przygotowań do spotkania z Działem BHP i Dyrektywy tytoniowej. Ponadto rozmawiano o problemach nurtujących pracowników w poszczególnych działach a także o działalności socjalnej Komisji.
W części pierwszej posiedzenia Przewodniczący Rudolf Grec podsumował pracę Komisji w czasie ostatnich dwóch miesięcy. W tym okresie Komisja wspierana przez Sekcję Krajową Pracowników Przemysłu Tytoniowego podejmowała działania mające na celu przesunięcie terminu wejścia w życie tak zwanej Dyrektywy tytoniowej. Polska do 20 maja 2016 r. powinna implementować przepisy unijnej dyrektywy. Niestety zaniedbania ze strony poprzedniego rządu spowodowały poważne zagrożenie dla funkcjonowania branży tytoniowej. Starano się zainteresować problemem branży najważniejsze osoby w rządzie. Rudolf Grec, Jacek Łabędzki i Franciszek Sójka odbyli wiele spotkań z posłami, przedstawicielami handlu i dziennikarzami by zapobiec groźbie wstrzymania produkcji w zakładach tytoniowych. Dzięki między innymi tym działaniom zmiana terminu implementacji Dyrektywy do polskiego prawa jest realna i być może będzie to luty 2017 roku.
W kolejnym punkcie obrad rozważano, w jaki sposób Komisja może wspomóc skarżącym się na złą atmosferę w pracy pracownikom SCE. Z informacji przekazywanych do komisji wynika, że wielu z nich rozważa wstąpienie do Związku. Komisja uważa, że w SCE powinna powstać Rada Pracowników, Społeczna Inspekcja Pracy i związkowa komisja oddziałowa. Rudolf Grec zadeklarował, że złoży wniosek, by podczas najbliższego posiedzenia Europejskiej Rady Zakładowej Philip Morris mogłyby być omawiane sprawy SCE
W PMP Tobacco odbyły się wybory uzupełniające do Rady Pracowników. Wybory odbyły się 10 lutego i wygrała je p. Lidia Dziurzyńska członkini naszego Związku. Komisja przekazała Lidii gratulacje.
Kolejnym temat dotyczył prowadzonych w firmie projektów: „Seel” oraz „Zarządzanie wiekiem”. W przypadku pierwszego Komisja został wstępnie poinformowana, czego on dotyczy i jak będzie ten projekt przebiegał. Ten projekt dotyczy sposobu zamykania paczek papierosowych. Natomiast drugi jak już sama nazwa skazuje dotyczy pracowników. Nie jest to nowy projekt raczej można powiedzieć ciągnący się bez wyraźnych postępów i korzyści. Ostatnio przekazana informacja kierownictwa o stanie projektu nie wywołała wśród członków Komisji aplauzu. Obecnie odbywają się spotkania z pracownikami będącymi w wieku przedemerytalnym. W tych spotkaniach bierze udział były pracownik ZUS, który informuje, w jaki sposób składać dokumenty w celu uzyskania świadczeń emerytalnych. R. Grec powiedział, że nie o to chodzi w projekcie i nie można wystawić mu (projektowi) dobrej oceny. Nie satysfakcjonuje on przede wszystkim pracowników. Zdaniem Komisji to kolejny projekt dobrze wyglądający na papierze. Komisja w najbliższym czasie odniesie się do przebiegu jego realizacji. O jego efektach poinformujemy na najbliższym posiedzeniu Europejskiej Rady Zakładowej PMI .
Komisja podsumowała akcję „prezenty świąteczne” dla członków Związku. Prezenty były dobrze przyjęte również kalendarze się podobały. Cała akcja była dobrze przygotowana i sprawnie przeprowadzona.
Komisja omówiła i posumowała wizytę delegacji związkowców z Philip Morris z Charkowa. Komisja w dniach 1-3 lutego gościła 5 związkowców z Ukrainy. Wizyta odbyła się na prośbę Sekretarza Generalnego EFFAT H. Wiedenhofera, który chciał, aby ukraińscy związkowcy mogli poznać jak funkcjonuje związek w PM w Polsce. Wizyta była bardzo udana. Goście zwiedzili zakład, wzięli udział w prezentacji Związku. Odbyły się także rozmowy dotyczące współpracy. Przewodniczący szczegółowo omówił przebieg całej wizyty. Przedstawiciele Komisji zostali zaproszeni na Ukrainę.
Ponadto Przewodniczący Komisji poinformował o uroczystości w Klubie HDK działającym przy Komisji. Uroczystość związana była z wręczeniem odznaczeń osobom, które oddały znaczną ilość krwi. O udziale przedstawiciela Komisji Kamila Waszkiewicza w Forum Młodych, które odbyło się 27/29 stycznia w Brukseli. Krótko omówił przebieg posiedzenia Komitetu sterującego Europejskiej Rady Zakładowej, przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę dotyczącej bezpiecznych zachowań. W końcu złożył relacje z bieżących spotkań z kierownictwem firmy.
Wybory Społecznej Inspekcji Pracy na kadencję 2016/2020 to kolejny punkt posiedzenia Komisji. Przewodniczący przypominał, co do tej pory zostało wykonane dla przeprowadzenia wyborów. Komisja Wyborcza, której przewodniczy Robert Zaskórski przygotowała przede wszystkim Regulamin wyborów i dokonała podziału okręgów wyborczych. Okręgów jest 24. Wybory odbędą się w dniach 1, 2 marca. Do 10 lutego była możliwość zgłaszania kandydatów na oddziałowych inspektorów pracy. 16.02 odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wyborczej, która rozpatrzyła wnioski zgłoszeń pod względem formalnym. R.Grec odczytał listę zgłoszonych kandydatów ze strony „Solidarności” i zaapelował do członków Komisji by wspierali kandydatów naszego Związku.
Planowane spotkanie z kierownictwem działu BHP to kolejny temat, którym zajmowała się Komisja. Spotkanie z Działem BHP jest pokłosiem wyników ankiety, jaka została przeprowadzona przez zarząd firmy. Wyniki ankiety pokazały, że jest trochę do poprawy bezpieczeństwa w pracy. R.Grec ze swojej strony przedstawił problemy, które powinny być poruszone na tym spotkaniu. Pogorszenie słuchu jest dolegliwością, na którą coraz częściej skarżą się pracownicy. O tej przypadłości i o zapobieganiu jej miedzy innymi chce rozmawiać Komisja podczas zaplanowanego spotkania. To ważny aczkolwiek nie jedyny problem, który powinien być omawiany. Bolączką są problemy związane z ergonomią. Komisja zechce zapytać, co zarząd zamierza uczynić by eliminować uciążliwe prace powodujące zmęczenie i dyskomfort pracy. Kolejny ważny temat to praca zmianowa i nocna. Co można zrobić by praca w nocy nie była tak uciążliwa? Tematów do rozmów zgłoszona tak wiele, że podczas jednego spotkania trudno byłoby je omówić. Wprawdzie, o czym mówiło wiele osób, odbywają się spotkania „ręce na stół”, podczas, których zgłaszane są podobne problemy, ale pracownicy póki co nie dostrzegają większych efektów z tych spotkań. Przy okazji omawianych spraw po raz kolejny powróciła kwestia szkoleń. Według powszechnej opinii problem tkwi w tym, że jest zbyt krótki okres przeznaczony na szkolenia praktyczne. Doprowadza to często do sytuacji, że po szkoleniu pracownik nie ma wiele umiejętności. Wbrew pozorom to także ważny temat na dyskusję z działem BHP.
I w końcu Komisja przygotowała wstępnie plan wycieczek i imprez dla członków Związku. Pierwsza z nich odbędzie się w maju ( 29-31 ) i będzie to impreza dla kobiet znana pod nazwą „Urodna Hanka”. Wkrótce przedstawiony zostaną propozycje wycieczek m.in. na Węgry i „Szlakiem Solidarności”.
Na koniec Rudolf Grec poinformował, że Philip Morris Polska otrzymał po raz kolejny miano tytuł Top Pracodawcy.