6 grudnia w godzinach 11 – 16 w przyzakładowej przychodni LuxMed (al. Jana Pawła II 190, obok Philip Morris Polska) odbędzie się akcja krwiodawstwa i rejestracja potencjalnych dawców szpiku.
Autonomiczny Klub Honorowych Dawców Krwi Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Philip Morris Polska S.A zaprasza krakowian na akcję „Dzień dawcy szpiku dla Piotra i innych”. Organizatorzy wyjaśniają, że Piotr ma 37 lat. Jest kochającym ojcem 7 letniego syna Filipa oraz miłośnikiem sportów walki. Już raz stoczył bardzo ważną bitwę. Dokładnie 7 lat temu wygrał z nowotworem. Myślał, że najgorsze ma już za sobą. Niestety 31 sierpnia 2016 roku padła diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna. To był szok dla mężczyzny i jego najbliższych.
Piotr wie, że choroba to ciężki przeciwnik, ale chce z nią wygrać. Wielokrotnie pomagał innym, ale teraz sam potrzebuje pomocy. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety w jego rodzinie brak jest osoby, która mogłaby zostać jego bliźniakiem genetycznym. Ponieważ szpiku ani komórek macierzystych nie można wyprodukować poza ludzkim organizmem stąd apel o pomoc.

Piotra w walce wsparło i nadal wspiera wiele osób, w tym rodzina, przyjaciele, koledzy z klubów sportowych. – Nie ryzykując niczym możesz podarować komuś drugie życie. Zarejestruj się jako potencjalny dawca – apeluje Piotr. Aż 80 proc. przeszczepów odbywa się poprzez przeszczepienie komórek macierzystych pobranych od Dawcy z krwi obwodowej. Szpik natomiast pobierany jest z talerza biodrowego. Rejestracja trwa około 15 min. i polega na wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej policzka. Zarejestrować się może każdy, kto ma od 18 do 55 lat i dobry stan zdrowia. Na akcję należy zabrać dowodów osobisty.

Anna Agaciak / Dziennik Polski