Porozumienia Sierpniowe były jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski powojennej. Doszło do nich w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, a były wynikiem masowych strajków robotniczych, które wybuchły w odpowiedzi na pogorszenie warunków życia i pracy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przez dziesięciolecia Polska, będąc pod wpływem Związku Radzieckiego, cierpiała na braki żywności, prawa do wolności słowa i swobód obywatelskich. To społeczne niezadowolenie doprowadziło do sierpniowych strajków w 1980 roku, które z kolei doprowadziły do podpisania historycznych porozumień.
Tło
W Polsce lat 70. i 80. XX wieku panował kryzys gospodarczy, który objawiał się m.in. rosnącymi cenami, niedoborami żywności i towarów podstawowej potrzeby oraz zastojem ekonomicznym. Dodatkowo, społeczeństwo polskie było niezadowolone z wpływów radzieckich i restrykcyjnego rządu komunistycznego.
W grudniu 1970 roku doszło do zamachów na robotników w trakcie strajków w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie, co doprowadziło do powstania ruchu oporu w Polsce. W 1976 roku powstał Komitet Obrony Robotników (KOR), który później przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. W tym okresie również zaczęły się formować niezależne związki zawodowe.
Strajki Sierpniowe
W lipcu 1980 roku rząd podniósł ceny mięsa, co wywołało falę protestów i strajków w całym kraju. W sierpniu 1980 roku doszło do strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie strajkujący domagali się podwyżek płac, lepszych warunków pracy i ponownego zatrudnienia Anny Walentynowicz, działaczki opozycyjnej i związkowej, która została zwolniona z pracy. Strajk rozprzestrzenił się na inne zakłady pracy w Polsce, a wkrótce zaczęto domagać się również swobód obywatelskich i legalizacji związków zawodowych.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych
21 sierpnia 1980 roku władze zgodziły się na negocjacje z przedstawicielami strajkujących. Wśród negocjujących byli Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz i Andrzej Gwiazda. 31 sierpnia 1980 roku, po kilkunastu dniach negocjacji, doszło do podpisania porozumień, które stały się znane jako Porozumienia Sierpniowe. Najważniejsze postanowienia porozumień obejmowały:
1. Uznania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako legalnej organizacji związkowej.
2. Gwarancje prawa do strajku.
3. Zobowiązanie władz do podniesienia płac i poprawy warunków pracy.
4. Zniesienie cenzury i poszanowanie swobód obywatelskich.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych było przełomowym momentem w historii Polski i wschodniej Europy. Legalizacja „Solidarności” jako niezależnego związku zawodowego dała początek ruchowi, który stał się siłą napędową zmian politycznych i społecznych w kraju. Porozumienia Sierpniowe przyczyniły się do osłabienia wpływów Związku Radzieckiego w Polsce i ostatecznie do upadku komunizmu w całym regionie.
Porozumienia Sierpniowe były kamieniem milowym w drodze do wolności i demokracji w Polsce i wschodniej Europie. Poprzez zjednoczenie i determinację robotników, Polska zdołała wywalczyć sobie prawa obywatelskie i swobody, które były długo negowane przez komunistyczny rząd. Ostateczny sukces tego ruchu przyszedł jednak dopiero w 1989 roku, kiedy to komunizm upadł w całym regionie.