Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

**Wspomnienie: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (1956-2024)**

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Księdza Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego, wybitnego obywatela, człowieka „Solidarności” i kapłana obrządków łacińskiego oraz ormiańskiego. Urodzony 7 września 1956 roku w Krakowie, odszedł od nas 9 stycznia 2024 roku w Chrzanowie. Jako syn filologa Jana Zaleskiego i polskiej Ormianki, polonistki Teresy Zaleskiej z domu Isakowicz, jego życie było świadectwem odwagi i współczucia.

Ks. Isakowicz-Zaleski, niestrudzony obrońca praw osób niepełnosprawnych, od 1989 roku pełnił funkcję prezesa Fundacji im. Brata Alberta. Jego zaangażowanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi poprzez Fundację, zarządzającą 36 placówkami w Polsce, było niezrównane.

Jego wczesne lata kapłańskie w latach 70. były okresem wyzwań wobec status quo, współtworzył podziemną publikację „Krzyż Nowohucki” i aktywnie uczestniczył w Komitecie Studenckim Solidarności. Jego głębokie zaangażowanie w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku i doświadczenia prześladowań przez Służbę Bezpieczeństwa, w tym brutalne pobicie w 1985 roku, były świadectwem jego nieugiętego ducha.

Przez całe lata 80. był symbolem nadziei, uczestnicząc w strajku w Stoczni im. Lenina i wspierając Ruch Solidarności w tejże Stoczni. Jego działalność humanitarna rozciągała się poza granice Polski, organizując konwoje pomocy do rejonów ogarniętych wojną, takich jak była Jugosławia, Czeczenia, Albania i Ukraina.

Mianowany duszpasterzem Ormian w archidiecezji krakowskiej w 2001 roku, stał się również prominentną postacią w społeczności ormiańskiej, bronieniem ich spraw i dziedzictwa.

Jego spuścizna ozdobiona jest licznymi wyróżnieniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016) oraz Orderem Uśmiechu (1997). Jako ukochana postać, został uhonorowany tytułem Kustosza Pamięci Narodowej, otrzymał medal „Dziękujemy za wolność” i był cenionym honorowym obywatelem wielu społeczności.

Pamiętamy Księdza Isakowicz-Zaleskiego nie tylko za jego nagrody, ale za niezłomne oddanie sprawiedliwości, działalności charytatywnej i podnoszeniu na duchu marginalizowanych. Jego odejście pozostawia pustkę w naszych sercach, ale jego spuścizna będzie nadal nas inspirować.

Spoczywaj w pokoju, Księże Tadeuszu. Twoje życie było symbolem nadziei i solidarności.


KMS