W dniach 7 i 8 października odbył się w Miętnem koło Garwolina Jubileuszowy Kongres Sekretariatu Przemysłu Spożywczego.

W tym roku mija 25 rocznica powstania naszej struktury. 21 i 22 października  1991 roku w Kozubniku koło Porębki odbył się założycielski Kongres. Do Sekretariatu przystąpiło wówczas 7 Sekcji:  Zbożowo-Młynarska, Sekcja Piwowarska, Mleczarstwa, Cukrowni, Spirytusowo-Drożdżowa, Przetwórstwa Mięsa oraz Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. W następnych latach przystępowały dalsze Sekcje tj. przedstawiciele : Drobiarstwa, Przemysłu Tytoniowego, Chłodnictwa, Cukiernictwa, Gier Losowych i Hotelarstwa.

Na Kongres przybyli delegaci oraz przedstawiciele Krajowych Sekcji. Kongres to świetna okazja do podsumowań, ocen i podziękowań za pracę na rzecz naszej struktury. Mirosław Nowicki w imieniu Rady wręczał zasłużonym działaczom medale i pamiątkowe dyplomy , a pozostałym delegatom i gościom kongresu medale okolicznościowe.

Mieliśmy zaszczyt gościć Piotra Dudę, który oprócz przemówienia  długo rozmawiał z gośćmi i tłumaczył zawiłości związane z pracą związku i działaniami podejmowanymi przez centralę „Solidarności”.

Na naszym Kongresie nie mogło zabraknąć Sekretarza Generalnego Europejskiej Federacji Związków Zawodowych w Sektorze Spożywczym  Haralda Wiedenhofera oraz włodarza powiatu – Starosty Garwolińskiego Marka Chiałowskiego.  Z zaprzyjaźnionego związku Słowackiego OZP przybyły Przewodnicząca Magadallna Melenova oraz Erika Breslowa.

Na Kongres przybyli również Szef regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki, Przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych – Jerzy Wielgus oraz koledzy z Budownictwa.

W  wystąpieniu na jubileuszowym Kongresie Kierownik Działy Branżowego KK Sławomir Adamczyk omówił osiągnięcia Sekretariatu i wskazał nowe wyzwania stojące przed branżą: budowa dialogu branżowego, PUZP, podnoszenie roli związku w układach TNC.

Z olbrzymim sentymentem przemawiał pierwszy Przewodniczący Sekretariatu – Andrzej Gileta- współtwórca Sekretariatu, wywodzący się z zakładów mięsnych . Był wzruszony faktem , że po tylu latach odnaleźliśmy go i zaprosiliśmy na jubileusz.

Niestety cześć zaproszonych gości z różnych przyczyn nie mogła uczestniczyć w naszym Święcie.  Prezydent RP Andrzej Duda, Bogdan Szozda ( szef Metalowców ) , Rafeal Nedzyński  (francuski FGTA-FO) , Mykola Shershun (Przewodniczący Federacji związku zawodowego w Rownem- Ukraina) oraz Simo Orecković (Przewodniczący PPPDIV )przesłali na ręce Przewodniczącego Mirosława Nowickiego listy gratulacyjne i życzenia pomyślności w dalszej pracy.

Głównego Inspektora PIP reprezentował pan Andrzej Kwaliński – Okręgowy Inspektor Pracy.

Na Kongresie kwestię szerszego i aktywniejszego udziału kobiet w związku poruszyła Jolanta Kamińska – Wice Przewodnicząca Sekcji Kobiet , a przed laty członek Rady Sekretariatu wywodząca się z Sekcji Spirytusowo-Drożdżowej.  Zaprosiła ona reprezentantki Solidarności  na II Forum Kobiet, który odbędzie się w Łodzi, w dniach 9-10.06.2017r.

Kolację uświetnił występ Zespołu Pilawa, który zagrał świetnie utwory patriotyczne i standardy filmowe. Jeden z Delegatów Paweł Herra zaprezentował swoje muzyczne hobby i zagrał na perkusji , czym wzbudził duży zachwyt publiczności .

Drugiego dnia dyskutowano o wyzwaniach stojących przed strukturą. Rada Dialogu Społecznego umożliwiła powstanie trójstronnych Zespołów Branżowych, obecnie powstaje taki dla Sektora spożywczego. Poruszono kwestię dotyczące przejęć i zmian właścicielskich firm, przyszłości Polskiego Cukru (spółka Skarbu Państwa), pracy w niedziele, przyszłorocznych zmian w finansach Sekcji  oraz zaangażowaniu młodych w związek. „Owocem” Kongresu jest Stanowisko, które jednogłośnie zostało przyjęte. W dokumencie tym sprecyzowano cele i plany na najbliższe lata. Najważniejszym zadaniem stojącym przed Sekretariatem jest rozwój i wzrost aktywności  Sekretariatu Spożywczego .

Wszystkim Delegatom i Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy wszelkiej pomyślności i kolejnych okrągłych rocznic w Sekretariacie.

Mirosław Nowicki