Na półmetku obecnej kadencji zorganizowane zostało zebranie z Delegatami aby podsumować działania związku oraz przedstawić plany na najbliższy czas. Jest to również okazja do dyskusji, tych bardziej i mniej oficjalnych, do zgłaszania wniosków i rozmów o związkowej codzienności.
Takie właśnie spotkanie odbyło się 7 września w Racławicach. Było to zebranie sprawozdawcze, informacyjne oraz wyborcze. W pierwszej części zebrani zapoznani zostali ze sprawozdaniem z działalności Komisji Międzyzakładowej za lata 2014/2015 otrzymali również informację o planach na najbliższy okres. Następnie Komisja Rewizyjna przedstawiła swoją ocenę dotyczącą działań Komisji Międzyzakładowej. Kolejnym punktem były wybory uzupełniające do ww. Komisji oraz Komisji Rewizyjnej Tak po krótce, ale sądzę, że warto poznać nieco szczegółów tego spotkania.
Po przywitaniu przybyłych i wyborze prowadzącego spotkanie przewodniczący KM Rudolf Grec przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Komisji w latach 2014-2015. „Na pierwszy ogień” poszły sprawy pracownicze. Przewodniczący przypomniał że Komisja zrzesza pracowników z 5 zakładów a przy Komisji działa również Koło Emerytów i Rencistów. W sprawozdawanym okresie do związku zapisało się 133 nowych członków. Pomimo zwolnień w tym czasie i przejść na emeryturę bilans członków związków wychodzi na plus. Warto zaznaczyć, że indywidualnych rezygnacji jest niewiele. Przewodniczący podkreślił, że dla każdego związku zawodowego zasadniczą sprawą są właśnie sprawy pracownicze, utrzymanie ciągłości zatrudnienia oraz kwestie związane z płacami. W tym obszarze Komisja może śmiało pochwalić się sukcesami. – Poza restrukturyzacją zakładu w Leżajsku, pomimo różnych zagrożeń, miejsc pracy nie tracimy. – mówił do zebranych Rudolf Grec. W przypadku zagrożenia zwolnieniem, sytuacje związane z outsourcingiem czy też projektem ALFA podejmowane są działania by znaleźć dla zagrożonym alternatywne miejsce pracy. – Przypadków zwolnień naszych członków jest coraz mniej dzięki naszej skuteczności ale z wnioskami o zwolnienia niezrzeszonych spotykamy się dość często. Każdy członek związku, który znalazł się w takiej sytuacji mógł liczyć na naszą pomoc i wsparcie. W indywidualnych przypadkach na prośbę zainteresowanych pracowników negocjujemy warunki godnego rozstania się z firmą. Warto przy tej okazji wspomnieć, że związki prowadzą również interwencje wyprzedzające zwolnienia. Kiedy pracownik zauważa symptomy mogące świadczyć o ryzyku utraty stanowiska jak gorsze oceny, określone sygnały od przełożonego Komisja stara się interweniować, rozmawiać, aby nie dopuścić do sytuacji podbramkowej. Niestety oprócz zagrożeń wewnętrznych na stałość zatrudnienia wpływają również czynniki zewnętrzne. Przewodniczący poruszył znany już wszystkim, ale niezwykle ważny problem Dyrektywy Tytoniowej.
Następnie omówiona została kwestia zdolności do pracy w kontekście badań okresowych. Przewodniczący Rudolf Grec poinformował zebranych o problemach związanych z tym obszarem oraz o podjętych przez Komisję działaniach. Zdarza się bowiem, że pracownicy nie uzyskują zdolności do pracy – nie zaliczając badań okresowych, które w wielu przypadkach są zbyt restrykcyjne. – Podjęliśmy rozmowy z dyrekcją LUXMED-u dotyczące podejścia lekarzy do tych badań. Niedopuszczalna jest dla nas sytuacja kiedy lekarz nie stara się pomóc pacjentowi a jedynie mnoży problemy. Przy odrobinie dobrej woli wiele z tych problemów da się rozwiązań w inny sposób niż przez nie podpisanie zdolności do pracy. Chce podkreślić, że mimo obowiązujących procedur staramy się nie dopuścić do sytuacji aby poszkodowany został pracownik.– mówił przewodniczący.
Następnie poruszone zostały kwestie związane z płacami. Najpierw przewodniczący zaprezentował porównanie podwyżek do inflacji. Z danych liczbowych jednoznacznie wynikało, że wzrost płac corocznie był większy niż inflacja co oznacza, że siła nabywcza pensji pracownika naszych zakładów z roku na rok rosła. Następnie omówiona została tabela płac. W tym obszarze przewodniczący poruszył problem osób „wypadających z tabeli płac” – kiedy osoba zaszeregowana w danej kategorii osiąga górny pułap wynagrodzenia (120%). Komisja podjęła działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Doraźnym rozwiązaniem, dzięki któremu pracownik nie traci na pieniądzach, jest jednorazowa wypłata kwoty powyżej 120% . Warto przy okazji powiedzieć, że jesteśmy jedyną firmą, w której ocena pracownika nie ma wpływu na jego wynagrodzenie. – Trzeba przyznać, że poprawia się jakość wnioskowanych i przedstawianych nam informacji związanych z wynagrodzeniami w naszej firmie – porównując to do informacji jakie otrzymują nasi koledzy związkowcy z innych firm jesteśmy w komfortowej sytuacji. Ale to uzyskaliśmy poprzez konsekwentne wnioski do kierownictwa stale rozszerzając bazę wnioskowanych dokumentów – zaznaczył Rudolf Grec.
Kolejną poruszoną kwestię był Pracowniczy Program Emerytalny, do którego należy obecnie prawie 1500 osób. Przewodniczący przypomniał zasady funkcjonowania programu, który jest formą zorganizowanego, grupowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Warto wiedzieć, że składkę podstawową finansuje pracodawca. U nas jest to 4 % . Środki gromadzone w PPE podlegają dziedziczeniu i nie podlegają podatkowi od spadku. Wypłata zgromadzonego kapitału może nastąpić po ukończeniu 60 lat lub otrzymaniu uprawnień do wcześniejszej emerytury i wieku 55 lat. Aby móc przystąpić do PPE należy pracować w firmie przynajmniej 3 miesiące, oraz wypełnić deklarację uczestnictwa i przesłać ją do naszego centrum finansowego SCE. Zrezygnować można w każdej chwili. Przewodniczący mobilizował delegatów do rozmów z pracownikami na temat PPE i tłumaczenia im, że rezygnacja z dołączenia do programu to ewidentna strata dla pracownika.
Jednym z priorytetów związków jest bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, również te kwestie znalazły się w sprawozdaniu. Komisja sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem zasad BHP, posiada ona w tym zakresie uprawnienia ustawowe w postaci Społecznej Inspekcji Pracy . Komisja Międzyzakładowa bardzo wysoko ocenia społeczną działalność inspektorów . -Mamy na bieżąco informacje z ich działalności oraz możliwości sprawowania nadzoru, pomagamy w miarę możliwości również finansowo – interweniujemy w razie potrzeby i trzeba powiedzieć, że nawet z dobrym skutkiem. – pochwalił ten obszar działania przewodniczący. Jednocześnie złożył podziękowania dla wszystkich inspektorów za ich pracę.
Komisja wspiera również Autonomiczny Klub Honorowych Dawców Krwi przy naszym związku, który ma wspaniałe osiągnięcia poprzez organizowane akcje krwiodawcze. Na ręce jego przewodniczącego Mirosława Nowakowskiego złożone zostały serdeczne podziękowania.
Omówiony został również Fundusz Socjalny. Przewodniczący przypomniał, że Ustawa reguluje sposoby naliczania i wydatkowania środków z funduszu socjalnego.Tworzy się je z odpisu podstawowego, dodatkowych i wpływów z działalności socjalnej, sprzedaży środków socjalnych na odrębnym rachunku bankowym. Fundusz jest wyłączony z wszelkich egzekucji za poza socjalne zobowiązania pracodawcy. W naszym zakładzie środki z funduszu wydatkowane są głównie na wczasy pod gruszą oraz zapomogi.
Rudolf Grec przypomniał, że nasza Komisja włącza się również w struktury międzyzakładowe oraz międzynarodowe, podejmując szereg działań, inicjatyw, włączając się w dyskusje i biorąc udział w szkoleniach. Wśród tych organizacji wymienić należy Sekcję Krajową Pracowników Przemysłu Tytoniowego – zrzeszającą 5 zakładów 1450 członków, Sekretariat Przemysłu Spożywczego – 11 Sekcji / Komisja ma swoich przedstawicieli we władzach Sekretariatu /, EFFAT – udział w projektach międzynarodowych, EUROCADR , Forum Młodych EFFAT
Podejmujemy również międzynarodowa współpracę w ramach PM (PM Czechy, PM Litwa, PM Rumunia, PM Ukraina )
Członkowie Komisji biorą udział w licznych konferencjach i szkoleniach krajowych i zagranicznych. Rudolf Grec wymienił ich tematykę i uczestników. Trzeba pamiętać, bo to ważne, że wyjazdy takie są finansowane ze środków unijnych lub przez centralę – nie uszczuplają budżetu naszej Komisji.
Kończąc sprawozdanie przewodniczący omówił inne działania Komisji wśród nich znalazły się : pomoc bieżąca pracownikom, pomoc prawna, organizacja pikniku – który w opinii wszystkich pracowników był bardzo udany, zakup gadżetów wśród nich cieszących się niesłabnącą popularnością kalendarzy oraz organizacja wycieczek dla pracowników i obozów dla dzieci . Przypomniał również, że codzienność Komisji to m.in. opiniowanie projektów i aktów prawnych dotyczących pracowników, pomoc charytatywna oraz pomoc innym komisjom zakładowym, pomoc w wypełnianiu PIT – ów, cykliczne spotkania z zarządem Spółek, interwencje dotyczące przenoszenia na inne stanowiska, robocze działowe spotkania z pracownikami, wizyty u afiliantów oraz organizowanie pożegnań dla osób odchodzących na emeryturę. Przewodniczący zaprezentował również nowy sztandar Komisji Zakładowej.
Ostatnim punktem sprawozdania było podsumowanie finansów. Aby prowadzić działalność i zachować pełna niezależność od pracodawcy Komisja musi dysponować własnym budżetem. KM pozyskuje środki ze składek oraz z prowizji od prowadzonych ubezpieczeń a także z odsetek od lokat ponieważ posiada rezerwy finansowe. Komisja corocznie planuje wpływy oraz wydatki. Przewodniczący zaprezentował zestawienie tych danych z ubiegłych lat. Sytuację finansową komisji przewodniczący ocenił jako dobrą. Przypomniał zebranym , że sprawozdanie finansowe corocznie sprawdzane jest przez Komisję Rewizyjną.
Kolejnym punktem spotkania było sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, które przedstawił Paweł Lebida Komisja Rewizyjna zaznaczając, iż miała pełen nieograniczony dostęp do wszystkich dokumentów z działalności Komisji Międzyzakładowej wyraziła się pozytywnie o jej pracy. Kończąc część sprawozdawczą Rudolf Grec zaprosił zebranych do dyskusji . Głos zabrał Roman Smalec apelując do delegatów o większą aktywność i udział w ważnych dla Komisji spotkaniach. Zwrócił uwagę, że na uroczystościach poświęcenia sztandaru obecna była mała grupka członków. Poruszył również temat udziału w wyborach do Rad Pracowniczych. Następnie głos zabrał January Madoń, który nawiązał do tegorocznego jubileuszu 20- lecia prywatyzacji. Podkreślił ogromną rolę jaką w tym procesie odegrali członkowie Solidarności.
Kolejnym punktem zebrania były wybory uzupełniające do KM oraz Komisji Rewizyjnej oraz podjęcie stosownych uchwał . Gościem specjalnym zebrania był mecenas Stefan Płażek, który od wielu lat doradza związkowi w sprawach prawnych. Przewodniczący Rudolf Grec wręczając specjalną statuetkę podziękował za wieloletnią współpracę oraz życzył Mecenasowi wiele zdrowia i sukcesów zawodowych. Następnie zebrani wysłuchali koncertu śpiewanej poezji zapoczątkowane piosenką „Mury” J.Kaczmarskiego a w wykonaniu p.Dariusza Kosmalskiego. Dyskusje kuluarowe przy skromnym grillu zakończyły zebranie Delegatów.
A.Ł