W ciągu ostatniego tygodnia uczestniczyliśmy w kilku ważnych spotkaniach. Pierwsze odbyło się w Augustowie pod egidą Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego NSZZ „Solidarność”. Omówiliśmy tematy związane z funkcjonowaniem Sekcji, aktualną sytuację w naszych zakładach PMI i BAT, a także działania komisji. Określiliśmy również kolejne kroki w działaniach sekcji.

Następnie udaliśmy się do Kłajpedy na Litwie, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z kolegami z związku zawodowego działającego w zakładzie PMI oraz z przedstawicielem Europejskiej Rady Zakładowej PMI Litwa. Omówiliśmy wspólne kwestie związane z funkcjonowaniem OPEN+, zmianami organizacyjnymi w naszej firmie odnoszącymi się do nazw stanowisk i ich opisów. Przedstawiliśmy nasze uwagi i w zamian otrzymaliśmy wiele cennych informacji. Wspólnie ustaliliśmy plan działania dotyczący tych zagadnień, który będziemy realizować zarówno na forum związkowym, jak i w ramach Europejskiej Rady Zakładowej PMI.

Kolejne spotkanie miało miejsce w Warszawie, w siedzibie PM-PL. W trakcie rozmów z dyrektorami ds. korporacyjnych omówiliśmy sytuację rynkową naszej firmy, nadchodzące inwestycje oraz stopień ich realizacji. Zaprezentowaliśmy także aktualną sytuację w Krakowie, wyzwania, przed którymi stoimy, oraz nasze oczekiwania co do ich adresowania. Dodatkowo przedstawiliśmy stanowisko naszego związku w kwestii planowanej podwyżki wynagrodzeń we wrześniu.

W sobotę przekazaliśmy zestawy medyczne zakupione w ramach wsparcia dla związków zawodowych na Ukrainie. Zakupy te zostały sfinansowane przez IUF (Światową Unię Związków Zawodowych Sektora Spożywczego, Tytoniowego, Hotelarstwa i sektorów pokrewnych).

J.Ł